Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dívčí kámen

1. 1. 2010
Jak na Nový rok, tak po celý rok. Doufám, že toto přísloví platí, protože tato procházka byla velmi příjemná. Silvestra jsme ve zdraví přežili a Nový rok jsme přivítali výletem na zříceninu hradu Dívčí Kámen.

 

Obrazek

 

Autem jsme dojeli do Třísova. Odtud je kruhová trasa dlouhá cca. 2 hoďky, dle rychlosti chůze. Toto zvládl i náš nejmenší Pepíček, který vyžaduje každé 3 hodiny stravu.  Pesani Catrey a Deny se také řádně provětrali.  Všichni jsme se těšili domů na zbylé chlebíčky a odpočinek na gauči.  

 

Dívčí Kámen - zřícenina hradu ztělesňuje harmonii historie a přírody. Monumentální romantickou zříceninu hradu Dívčí kámen najdete na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemežského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov. Hrad je jednou z nejrozsáhlejších a nejdochovalejších středověkých památek v České republice. Hrad byl založen rodem Rožumberků v r.1349 a týmž rodem opuštěn r.1506. Po 500 letech od opuštění rodem svých zakladatelů přešel do vlastnictví obce Křemže. V prostorách hradu jsou pravidelně pořádány koncerty, histirická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky a výstavy.

 

Obrazek

 

Středověká historie - jméno Dívčí Kámen je pravděpodobně starší než hrad, který zde byl postaven. Vyplývá to z listiny z roku 1349, jíž Karel IV. dovoluje bratřím z Rožmberka postavit v Českém království hrad. Výstavba hradu probíhala velmi rychle. První zmínky o purkrabství se objevují již o 11 let později, roku 1360. Přestože byl hrad na svou dobu moderním a pohodlným obydlím, nikdy se nestal trvalým sídlem vrchnosti, jeho funkce byla především mocensko-správní. Roku 1394 zde byl krátce vězněn král Karel IV. V roce 1541 se o Dívčím Kamani písemné prameny zmiňují jako o pustém hradu.

Obrazek

Proč název Dívčí Kámen?  

 

Žil kdysi švarný mladík, který se velmi rád proháněl po lesích na svém koni, lovil zvěř nebo se jen radoval z krásy místní přírody. Na svých toulkách častokrát zavítal k Vltavě, aby dal koni napít a sám se osvěžil v jejích vlnách. jednoho dne spatřil na břehu řeky krásnou dívku. Chvíli se na ni z úkratu díval a pak nepozorován odjel. na to místo s evšak vracel stále častěji a téměř pokaždé dívku viděl. Zamiloval se do ní a jednoho  dne ji požádal, aby se stala jeho ženou. Věřme, že to nebyla jen ženská vychytralost, když dívka odpověděla: "Stanu se tvojí ženou,avšak jen s tou podmínkou, že spolu budeme žít v sídle vystavěném na skále, pod kterou tak ráda chodím." A snad to nebylo jen z mužské ješitnosti, že se mladík rozhodl vystavět na skále velký hrad a nazval ho Dívčí Kámen na počest své budoucí ženy. Kdybychom věřili pověstem, mohl by tím mladíkem být Jošt z Rožmberka, jeden ze zakladatelů hradu.

 

Obrazek

  

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Dívčí Kámen