Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kleť

23. 2. 2010
Naše "čtyřka" a "dvojka" opět vyrazila na výlet.Obrazek Obrazek

Autem jsme se dopravily na parkoviště pod Kletí. Odtud po "babské cestě" vzhůru na Kleť.  Babská cesta je ta nejdelší , protože nevede přímo vzhůru, ale kolem dokola až na vrchol. Počasí nám přálo, sněhu bylo moře a sluníčko svítilo. 

Takhle nějak to vypadalo.

Obrazek 

Cesta nám příjemně ubíhala a všechny jsme se těšily na odpočinek a gáblík v hospodě.

Konečně jsme se dočkaly.

Obrazek 

Hodinka strávená v hospodě uběhla velmi rychle a opět po babské cestě zpět k autu.  

 

 

Kleť - 1084 m n. m. 

Je nejvyšší horou Blanského lesa, cca 30km od Českých Budějovic, poblíž Českého Krumlova. Název hory Kleť je jedním z nejstarších pojmenování českých hor, spadá dle dochovaných listin až do roku 1263. Na počátku 19. století byla navštěvována pouze za účelem měření  a mapování. Kleť je místem jedinečného kruhového rozhledu. Již před stavbou rozhledny sem přicházeli lidé za vynikajícím pohledem na Alpy. Kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku dal podnět k výstavbě kamenné rozhledny na samém vrcholu. Stavba byla budována v letech 1822-1825. Jedná se o nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. Na počest zakladatele byla nazvána Josefovou věží. Sto let po založení rozhledny, v roce 1925, byla na Kleti vystavěna horská chata, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenberku. odtud název Tereziina chata. Dnes je Kleť a její okolí cílem mnoha turistů během celého roku. Na vrchol je možné se dopravit sedačkovou lanovkou, jejíž dolní stanice se nachází v Krásetíně u Holubova. Lanovka překoná délku 1752 m a výšku 383 m, turisty přepravuje již od roku 1961. V letech 1958-1961 vznikla svépomocí hvězdárna a planetárium. 

 

Legendy a vyprávění:

Na nejvyšší hoře Blanského lesa stál pevný hrad a v něm spravedlivě vládl vladyka Hrozen. Měl jedinou dceru, dobrotivou a sličnou, které říkali Krasava. Ucházelo se o ni mnoho ženichů a zvláště švarný mladík snědých tváří a jiskrného pohledu, o kterém se proslýchalo, že je to sám Belzebub. Když kníže pekel poznal, že jeho proměna je prozrazena, přísahal pomstu za to, že dostal od Krasavy košem. Jednoho dne, když všichni z hradu odjeli na lov, rozpoutal Belzebub nad Kletí děsivou bouřku, lámal pevné hradby hradu a metal kamení do všech stran. Bludný mnich, který šel náhodou okolo, zdvihl kříž a zahnal Belzebuba do pekel. Balvany ležící dodnes na temeni Kleti jsou zbytky onoho mocného sídla rozkotaného ďáblem.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kleť